Microsoft Windows, alebo jednoducho Windows, je názvom pre súbor grafických operačných systémov vyvinutých a predávaných spoločnosťou Microsoft. Skladá sa z niekoľkých skupín operačných systémov, z ktorých každá pokrýva určitú oblasť výpočtového priemyslu s operačným systémom. Systémy Windows zahŕňajú Windows NT, Windows Server alebo Windows Mobile.

Spoločnosť Microsoft predstavila 20. novembra 1985 operačný systém s názvom Windows ako grafické rozhranie operačného systému pre MS-DOS v reakcii na rastúci záujem o grafické používateľské rozhrania (GUI). Microsoft Windows dominuje na trhu osobných počítačov na svete s viac ako 90% podielom na trhu. Jeho najväčším konkurentom je Mac OS, ktorý bol zavedený v roku 1984. Od septembra 2016 je najnovšou verziou systému Windows pre počítače, tablety, smartfóny a vstavané zariadenia Windows 10. Najnovšou verziou operačného systému serverových počítačov je Windows Server 2016. Špecializovaná verzia systému Windows sa spúšťa na hernej konzole Xbox One.

Xbox OS je neoficiálny názov verzii systému Windows, ktorá beží na konzole Xbox One. Jedná sa o konkrétnejšiu implementáciu s dôrazom na virtualizáciu. Spoločnosť Microsoft aktualizuje operačný systém Xbox One každý mesiac a tieto aktualizácie je možné prevziať zo služby Xbox Live do konzoly Xbox a následne ich nainštalovať. Systém Xbox One tiež umožňuje spätnú kompatibilitu s konzolou Xbox 360, a systém Xbox 360 je spätne kompatibilný s pôvodným Xboxom.

Viacjazyčná podpora je zabudovaná do systému Windows. Jazyk klávesnice aj rozhrania je možné zmeniť prostredníctvom ovládacieho panelu. Komponenty pre všetky podporované vstupné jazyky sa automaticky nainštalujú počas inštalácie systému Windows. Balíky jazykových rozhraní sú distribuovateľné a môžu byť prevzaté z internetu a nainštalované pre akékoľvek vydanie systému Windows (XP alebo novšie). Jazyk rozhrania nainštalovaných aplikácií nie je ovplyvnený zmenami v jazyku rozhrania systému Windows. Dostupnosť jazykov závisí od samotných vývojárov aplikácií.

Spotrebiteľské verzie systému Windows boli pôvodne navrhnuté pre jednoduché používanie na jednom používateľskom počítači bez sieťového pripojenia a nemali už od začiatku funkcie zabezpečenia. Problémy s dizajnom v kombinácii s chybami programovania a popularitou systému Windows znamenajú, že je častým cieľom počítačových vírusov. Spoločnosť Microsoft vydáva bezpečnostné balíky prostredníctvom služby Windows Update približne raz za mesiac.

Najnovší operačný systém Windows 10 pre počítače bol vydaný 29. júla 2015 a rieši nedostatky v používateľskom rozhraní, ktoré sa prvýkrát predstavilo so systémom Windows 8. Zmeny zahŕňajú vrátenie ponuky Štart, virtuálny desktopový systém a možnosť spúšťať aplikácie Windows Store v oknách na pracovnej ploche. V neskoršej aktualizácií sa upravili niektoré funkcie, ktoré zahŕňajú nové ikony a kontextové ponuky, ktoré možno vyvolať pravým tlačidlom myši, nájdenie zariadenia a aktualizácie Edge.

Windows 10 je na Slovensku, ale aj po celom svete na druhom mieste najpoužívanejších operačných systémov. Už predbehol aj svojho predchodcu, Windows 8.1. V tejto štatistike sa nerátajú len nové zariadenia, ktoré boli zakúpené s Windows 10, ale aj staršie zariadenia, ktoré prešli z predchádzajúcich operačných systémov na Windows 10. Najväčším dôvodom pre takýto rýchly nárast rozšírenia operačného systému Windows 10 už necelých pár mesiacov po jeho spustení je možnosť prejsť bezplatne z akéhokoľvek staršieho operačného systému Windows 7 alebo Windows 8.1 na Windows 10. Táto výhoda však platila iba necelý rok. Od 29.7.2016 je tento prestup už spoplatnený.