Ak míňate veľký podiel Vašich príjmov na bývanie, môže to vážne zabrániť Vašej schopnosti dosiahnuť mnohé z Vašich finančných cieľov, ako je úspora do dôchodku, zaplatenie za vzdelanie Vašich detí alebo kúpu zaslúženej dovolenky.

A akonáhle podpíšete hypotekárne papiere alebo celoročné nájomné, Vaše náklady sú stanovené na určené obdobie. Takže, čo môžete urobiť, aby ste sa pokúsili znížiť náklady na bývanie? Presuňte sa do menšieho, lacnejšieho domu alebo bytu. Ak chcete znížiť náklady na bývanie, prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť, je to, koľko miesta skutočne potrebujete. V závislosti od toho, kde žijete, prechod z 3-izbového bytu na 2-izbovú jednotku by mohlo znížiť Vaše nájomné. Ak vlastníte dom, zvážte predaj a presťahovanie sa do menšieho domu alebo bytu. Môžete potenciálne znížiť platbu hypotéky s lacnejším domom v závislosti od hypotekárnej sadzby, ktorú získate. Predtým, ako urobíte rozhodnutie o zmene bydliska, nezabudnite zvážiť skryté náklady, ako sú domáce opravy, predajné náklady, náklady na sťahovanie, vybavenie menšieho priestoru, skladovacie poplatky alebo poplatky za energie (kiirlaen kodust lahkumata).

Vaše náklady na bývanie sú veľmi závislé od toho, kde žijete. Jedným zo spôsobov, ako potenciálne ušetriť významné množstvo peňazí, je zvážiť presťahovanie do dostupnejšej oblasti. Rozdiel v nákladoch sa podľa mesta značne líši. Veľký je najmä rozdiel medzi bývaním v meste a na dedine. Ak je sťahovanie jednou z vašich možností, preskúmanie nákladov na bývanie inde môže poskytnúť finančné výhody. Nezabudnite porovnať životné náklady v oblasti, o ktorej uvažujete. Mnohé finančné webové stránky, majú kalkulátory, ktoré určia, aký plat by ste potrebovali v novej oblasti na udržanie Vašej súčasnej životnej úrovne.

Ak sa nechcete presťahovať, alebo to pre Vás nie je dobrou voľbou, ďalšia najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je zvážiť získanie spolubývajúcej osoby na úhradu alebo delenie nákladov. Spolubývajúci Vám umožní zostať vo Vašej domácnosti pri znižovaní výdavkov. Ak máte navyše spálňu, alebo môžete premeniť extra izbu alebo suterén na prenajímateľný priestor, prenajmite ju. Ak nechcete, aby ste mali trvalého spolubývajúceho, zvážte príležitostné prenajímanie rezervnej izby na Airbnb. Môžete použiť ich kalkulačku, aby ste zistili, koľko peňazí by ste mohli potenciálne zarobiť.

V drahých mestských oblastiach je zdieľanie apartmánu obľúbenou voľbou pre mnohých. Nezabudnite skontrolovať potenciálnych spolubývajúcich veľmi starostlivo a zohľadnite ich finančnú stabilitu. Pri prenájme sa uistite, že všetci spolubývajúci súhlasia s novým spolubývajúcim. Sadzby hypoték zostávajú v blízkosti 1-2% a refinancovanie je stále dobrou voľbou pre mnohých majiteľov domov, aby tak znížili mesačné hypotekárne platby. Ak môžete získať výhodnejšiu sadzbu, môžete ušetriť potenciálne ušetriť stovky eur ročne. Porozhliadnite sa medzi veriteľmi na porovnanie sadzieb a poplatkov. Zvážte, ako dlho máte v pláne zostať vo svojom dome a ako dlho bude trvať, kým splatíte náklady na refinancovanie (www.laenme.ee).

Ak ste nájomník a nechcete alebo nemôžete sa presťahovať, skúste rokovať so svojím prenajímateľom. Udržanie dobrého nájomcu môže byť v najlepšom záujme prenajímateľa a zachráni mu čas, energiu a peniaze, ak by si musel hľadať niekoho nového. Koľko priestoru na úsporu máte, bude závisieť od trhu vo Vašej oblasti. Než budete rokovať s majiteľom a prenajímateľom, uistite sa, že viete, aké sú priemerné ceny podnájmu vo Vašej oblasti.