Keď sa povie finančný broker, predstaví si väčšina populácie niekoho, kto žije z finančných machinácií a špekulácií. V našich zemepisných šírkach to nie je nič chvályhodné a brokera považujeme za človeka, ktorý žije z hlúposti či nevedomosti iných. O to prekvapivejšie je, ak takýto človek vyzýva k vyššej finančnej gramotnosti.

Prekvapenie z toho, že brokeri chcú vyššiu finančnú gramotnosť, vydrží len po druhé zamyslenie. Ide totiž o to, že makléri budú zarábať viac, ak budete mať peniaze. Nie ak ich nebudete mať. Áno, broker zarába aj vtedy, ak vám sprostredkuje pôžičku. Lenže aby zarábal ďalej, musel by vám potom poskytnúť ďalšiu pôžičku. A ďalšiu a ďalšiu. Jednoduchšie preňho teda je, ak vám sprostredkuje prvý investičný produkt, sporenie, druhý investičný produkt a podobne. Čím budete múdrejší a budete vedieť viac sporiť, tým sa budú mať aj finančníci lepšie.

Potrebujeme zlepšiť finančné vzdelávanie

Brokeri sa už niekoľkokrát nechali počuť, že potrebujeme zlepšiť finančné vzdelávanie už na základných školách. Existuje totiž mnoho dospelých, ktorí nemajú ani základné finančné znalosti potrebné na každodenné operácie s peniazmi. Ak si predstavíme, že títo ľudia robia rozhodnutia o rodinnom hospodárení a financiách domácností, podpisujú úvery a vytvárajú predpoklady pre finančné hospodárenie ich detí, katastrofu máme rovno pred sebou.

Finančná bublina spľasla už v roku 2008, keď si finančný trh uvedomil, že nedá sa nafukovať donekonečna. Vysokoškoláci končiaci školu s dlhmi, pričom v banke bez problémov dostanú kreditnú kartu s desaťtisícovým limitom – to je zlý sen. Poučili sme sa? Nie.

Začať od malička

Keď otvoríte otázku o finančnom vzdelávaní so skupinou dospelých, pravdepodobne dostanete odpoveď, že oni vzdelávanie nepotrebujú. Oni potrebujú peniaze. Finančná gramotnosť je však omnoho širšia. Brokeri ujasňujú, že neočakávajú, že každý človek bude vedieť sporiť na podielové listy, crédito rápido. Zároveň však druhým dychom varujú, že rezerva na horšie časy a musí vytvárať vždy. Ak človek míňa všetky svoje zdroje dlhodobo, dostáva sa dlhodobo do problémov aj tým, že vôbec nie je pripravený na nečakané situácie.

Podľa OECD asi pätina 15-ročných vo vyspelých západných krajinách nemá ani základnú úroveň finančnej gramotnosti. Pritom práve v tomto veku začínajú ľudia už mať svoje prvé reálne skúsenosti s peniazmi, prvé brigády, prvé výplaty.

Chyba na školách

V školách finančná gramotnosť ako taká chýba. Problém pritom je predovšetkým vo fakte, že financie sú považované za predmet špecializovaného vzdelávania, nie všeobecného prehľadu. Preto sa finančné vzdelanie dostane len tým žiakom a študentom, ktorí v ďalšom vzdelávaní postupujú práve týmto smerom – obchodné akadémie, stredné školy zamerané na manažment, obtener dinero, ekonomiku, či podnikanie.

Táto skutočnosť znie zaujímavo v kontexte faktu, že s peniazmi zďaleka nemanipulujú len finančníci a podnikatelia, ale jednoducho všetci. Vzhľadom k vyššie spomínaným štatistikám sa možno obávať, že len málokto dokáže porovnať dva finančné produkty a ich výhodnosť. Nehovoriac o tom, že situácia v západnej Európe môže byť ešte stále lepšia než v krajinách bývalého východného bloku.

Čo je to kreditná karta

Jedným z varovných signálov môže byť objem vystavených a naplno vyčerpaných kreditných kariet. Toto potvrdzuje, že ľudia jednoducho naozaj nemajú prehľad načo karta slúži a ako funguje. Úver čerpaný prostredníctvom kreditnej karty je veľmi drahý a vždy je výhodnejšie si vziať úver, kartu vyplatiť a viac sa ku kreditnej karte nevracať. Jedine za predpokladu, že peniaze dokážeme včas vrátiť a nebudeme musieť platiť úrok.