Nárast na trhu nebankových spoločností je nezvratný. Malo by to znamenať, že neviditeľná ruka trhu bude tlačiť ceny dolu, no nie je to tak. Narastá počet poskytovateľov, počet úverov, no náklady na úvery zostávajú neskutočne vysoké a zaťažujú bežné obyvateľstvo – najviac tých, ktorí tým trpia najviac.

Rýchle pôžičky v súčasnosti priťahujú neskutočné zástupy dlžníkov. Zadlžili sa u bežných bánk, tie im odmietajú poskytnúť ďalší úver, tak sa obrátia na nebankovú spoločnosť a takzvané „rýchle pôžičky“. Kontroverzné spoločnosti poskytujúce tieto pôžičky majú niektoré úrokové sadzby až na úrovni tisícok percent. Nevyzerá to pritom na prvý pohľad zle, môže ísť napríklad „len“ o 15% za týždeň.

Pre bežného človeka – za predpokladu, že bežný človek nerozumie (žiaľ) bankovým úverom a úrokovaniu – to môže dokonca vyzerať pozitívne. Ponúkaných 15% (za týždeň) možno vyzerá lepšie než 19% (ročne) od banky. Možno aj preto narastá počet firiem, ktoré sa na trhu objavujú a podobné úvery poskytujú.

Desiatky nových spoločnosti

Nedávny prieskum, ktorý analyzoval desiatky firemných účtov a webstránok, zistil, že pôžičkový priemysel zaznamenáva veľký rast. Od roku 2008 začalo s poskytovaním úverov s vysokými nákladmi minimálne 24 nových spoločností. Niektoré prevádzkujú niekoľko obchodných spoločností a mnohé ponúkajú rýchle pôžičky za extrémne nevýhodných podmienok.

Tak ako sme naznačovali v úvode, zďaleka však necítiť zvýšenú konkurenciu. Všetci, okrem jedného z desiatich najväčších poskytovateľov pôžičiek v nebankovom sektore, zaznamenali viac ako dvojnásobný obrat oproti predchádzajúcemu roku. V jednom prípade išlo o nárast na úrovni 42-násobku oproti predchádzajúcemu roku.

Rozprávkové obraty. Na jednej strane

Kým informácie zo slovenského prostredia nie sú k dispozícii, môžeme sa pre ilustráciu pozrieť do Spojeného kráľovstva. Spoločne desať najväčších poskytovateľov rýchlych pôžičiek malo obrat takmer 800 miliónov libier. Len pred dvomi rokmi mali tieto spoločnosti spoločný obrat iba 313 miliónov libier. Na začiatku recesie v roku 2008 mala iba jediná firma obrat väčší než 50 miliónov libier, teraz v prvej desiatke „nebankoviek“ nájdeme štyri s obratom nad 100 miliónov libier pikavippi 50e heti.

Pátranie po dátach sa zaoberalo aj vysokými nákladmi a následnými dopadmi na hospodárenie jednotlivých spoločností. Jedna zo skúmaných spoločností dosiahla zisk na úrovni milióna libier týždenne. Nejde však ani zďaleka o jedinú spoločnosť s výrazným ziskom. Minimálne päť nebankových spoločností skončilo v skúmanom roku 2016 v zisku, ktorý podľa posledných účtovných záznamov presahuje viac ako 10 miliónov libier pred zdanením.

Krátkodobé pôžičky ako jadro úspechu

Podľa dostupných a zozbieraných dát sú rýchle pôžičky jadrom úspechu spomínaných nebankových subjektov. Kontroverziou je, že práve kvôli týmto pôžičkám sa najčastejšie ľudia obracajú na poradenské spoločnosti. Spoločnosti a neziskové organizácie zaoberajúce sa oddlžovaním a pomocou pri exekúciách, vykazujú, že pôžičky od nebankových subjektov – takzvané „rýchle pôžičky“ sú najčastejšou cestou k extrémnej zadlženosti. Nezisková organizácia anglikánskej cirkvi sa dokonca rozhodla podporiť družstevné záložne, ktoré by mali poskytovať úvery s nízkym úrokom a s cieľom pomôcť ľuďom od extrémnej zadlženosti.

Zopár čísiel na záver

Aj napriek všeobecne známym ťažkostiam sa zdá, že ani spotrebitelia ani poskytovatelia sa nevyhýbajú rýchlym pôžičkám a tie zjavne ešte na trhu chvíľu zostanú.

Pre ilustráciu poskytneme záznam jednej zo spoločností zo Spojeného kráľovstva: spoločnosť vo vlastníctve amerických subjektov poskytujúca úvery v Anglicku dosiahla v roku 2016 zisk vo výške 38,7 milióna libier na obrate vo výške 123 miliónov libier. Väčšinu pôžičiek tvorili úvery do výšky 1000 libier pri úroku 2160% ročne.