Počítačový hardvér je zbierka fyzických častí počítačového systému. Zahŕňa to skrinku počítača, monitor, klávesnicu a myš. Okrem toho sem patria aj všetky časti vo vnútri počítačovej skrinky, ako je napríklad jednotka pevného disku, základná doska, grafická karta a mnoho ďalších. Počítačový hardvér je to, čoho sa môžete fyzicky dotýkať.

Počítačový systém pozostáva z dvoch hlavných prvkov: hardvéru a softvéru. Počítačový hardvér je zbierka všetkých častí, ktorých sa môžete fyzicky dotýkať. Počítačový softvér na druhej strane nie je niečo, čoho sa môžete dotknúť. Softvér je súbor pokynov pre počítač, ktorý vykonáva špecifické operácie. Potrebujete hardvér aj softvér, aby počítačový systém fungoval správne.

Niektoré hardvérové ​​komponenty sú ľahko rozpoznateľné, ako napríklad skrinka počítača, klávesnica a monitor. Existuje však veľa rôznych typov hardvérových komponentov. V tomto článku sa naučíte rozpoznať rôzne komponenty a to, čo robia.

Predtým, než sa pozrieme na jednotlivé komponenty, je užitočné rozlíšiť dva rôzne typy počítačov: stolové počítače a prenosné počítače. Stolový počítač sa skladá zo skrinky počítača a samostatného monitora, klávesnice a myši. Ako naznačuje názov, tento typ počítača je zvyčajne umiestnený na stole a nie je veľmi prenosný. Prenosný počítač má rovnaké vnútorné komponenty, ale je integrovaný do jednej prenosnej jednotky. Je oveľa kompaktnejší a je ľahké ho zobrať kamkoľvek zo sebou bez toho, aby bol ťažký alebo zaberal veľa miesta. Zatiaľ čo tieto dva typy počítačov vyzerajú úplne inak, majú rovnaké všeobecné hardvérové ​​komponenty.

Začnime s prípadom stolového počítača. Ide o kovovú skrinku, ktorá obsahuje mnoho ďalších hardvérových komponentov. Dodáva sa v rôznych tvaroch a veľkostiach, ale typický vežový model má výšku 15-25 palcov. Chcete vedieť, čo je vo vnútri? Dobre, choď po skrutkovač a otvorme to. Vážne, ak sa naozaj zaujímate alebo vyznáte do počítačov, najlepší spôsob, ako sa naučiť o nich viac, je skutočne získať praktické vedomosti. Na prvý pohľad určite uvidíte základné súčasti ako sú pevné disky, rôzne mechaniky, grafickú kartu, základnú dosku, na ktorej sú umiestnené ďalšie menšie komponenty. Je ťažké detailne rozpoznať jednotlivé komponenty, najmä so všetkými pripojovacími káblami, ktoré cez nich prechádzajú. Na základnej doske napríklad nájdeme procesor alebo batériu. Taktiež sa tu nachádzajú diely operačnej pamäte a chladiaca jednotka.

Skrinka počítača obsahuje napájaciu jednotku na konverziu elektrickej energie zo zástrčky na jednosmerný prúd pre ostatné komponenty. Najdôležitejšou súčasťou je základná doska, plastová platňa, na ktorej sú namontované viaceré základné súčasti, ktoré sme si niektoré už spomenuli. Obsahuje množstvo slotov, pomocou ktorých možno rozšíriť pamäť alebo pripojiť ďalšie dosky, ako sú grafická, zvuková alebo pamäťová karta. Vnútorná jednotka pevného disku slúži ako veľkokapacitné pamäťové zariadenie pre dátové súbory a softvérové ​​aplikácie. Optická jednotka umožňuje čítať a zapisovať disky CD a DVD. Ostatné hardvérové ​​súčasti, ktoré sa zvyčajne nachádzajú vo vnútri počítača tvorí ventilátor, rôzne káble a prípadne vodné chladenie.

Počítačový systém tiež potrebuje vstupné zariadenia, ako napríklad klávesnicu a myš. Tieto sa tiež pokladajú za hardvér a sú dostupné v rôznych variantoch, ako sú napríklad bezdrôtové klávesnice alebo myšky pre hráčov počítačových hier, ktoré obsahujú špeciálne bočné tlačidla. Na interakciu s používateľom potrebuje počítačový systém tiež zobrazovacie zariadenie, napríklad monitor alebo televízor.