História obľúbeného startupu je taká malá technická rozprávka o jednej garáži, troch priateľoch a skromných začiatkoch. Ale začnime teda od samého začiatku.

Dvaja ľudia menom Steve – Jobs a Wozniak – sú zakladateľmi spoločnosti Apple, ale ak by nebolo ich priateľa Ronalda Wayneho, dnes by vôbec nemuseli byť iPhone, iPad alebo iMac. Jobs a Wozniak spojili svoje sily billige lånemuligheder, spočiatku prichádzali s žartami, ale neskôr začali vyvíjať a zostrojovať aj užitočné predmety a produkty. Títo dvaja priatelia tiež využívali svoje technologické know-how na vybudovanie “modrých boxov”, ktoré umožnili bezplatné telefonovanie na diaľku. Jobs a Wozniak pracovali spoločne na arkádovej hre Atari Breakout, zatiaľ čo Jobs pracoval v spoločnosti Atari a Wozniak pracoval na HP – Jobs požiadal Wozniaka, aby mu pomohol znížiť počet potrebných logických čipov. Z tejto práce sa podarilo získať dobrý bonus za hru Breakout, z ktorej predaja mal Wozniak malú čiastku.

Dvaja Stevesovia sa spolu zúčastnili počítačového klubu Homebrew. Bola to skupina počítačových fanúšikov, ktorá sa schádzala v Kalifornskom Menlo Parku od roku 1975. Wozniak videl prvý MITS Altair – ktorý dnes vyzerá ako niečo väčšia krabica svetiel a dosiek s obvodmi – a bol inšpirovaný prístupom MITS “DIY”, teda postav si to sám. Altair totiž prišiel s nápadom, ako pre ostatných z nás urobiť niečo, čo nám zjednoduší život. Táto filozofia naďalej žiari v dnešných produktoch spoločnosti Apple.

Tak neskôr Wozniak vyrobil prvý počítač s klávesnicou podobnou písacím strojom a schopnosťou pripojiť sa k bežnej televízii, ktorá mu slúžila ako obrazovka. Neskôr ho pokrstil Apple I, a bol to archetyp každého moderného počítača, ale Wozniak sa nepokúšal zmeniť svet s tým, čo produkoval – chcel len ukázať, ako veľa sa mu podarilo urobiť s tak málo zdrojov.

V roku 2006 Wozniak vysvetlil, že keď postavil tento Apple I a povedal, že počítač by mal vyzerať ako písací stroj – mal by mať klávesnicu – a výstupným zariadením bol televízor, nechcel skutočne ukázať svetu kvik-lån sms, že tu je smer, ktorým by mal ísť. Chcel sa skutočne len ukázať ľuďom okolo seba, pochváliť sa, aký je šikovný, dostať uznanie za to, že navrhol veľmi lacný počítač.

V práci videli Wozniakov počítač, rozpoznali jeho brilantnosť a dokonca aj jeho žena predala svoj mikrobus VW, aby pomohla financovať jeho produkciu. Neskôr spoločne s Ronaldom Waynem založili 1. apríla 1976 spoločnosť Apple Computer Inc. Prečo bola spoločnosť Apple pomenovaná Apple?

V rozprave s časopisom Byte v decembri 1984 Wozniak pripisoval nápad Jobsovi. Z času na čas pracoval v sade v Oregone, a myslel si preto, že práve z toho, že v sade sú jablká dostal tento nápad. Obaja sa snažili prísť s lepšími menami, ale ani jeden z nich nemohol po Apple vymyslieť nič lepšie.

Zrejme si mysleli, že meno znie zábavne, temperamentne a nie zastrašujúco. Názov tiež pravdepodobne profitoval tým, že začínal na A, čo znamenalo, že bol bližšie k prednej časti akýchkoľvek zoznamov produktov.

Existujú aj iné teórie o význame za názvom Apple. Existuje teória, že bol inšpirovaný Newtonom, keď mu jablko spadlo zo stromu na hlavu. Je podporovaná skutočnosťou, že pôvodné logo Apple bolo pomerne zložitou ilustráciou Newtona.