Internet je stále dôležitejšou súčasťou každodenného života ľudí po celom svete. Ale ak ste predtým nikdy nepoužívali internet, všetky tieto nové informácie môžu byť na prvý pohľad trochu mätúce.

Počas tohto článku sa pokúsime odpovedať na niektoré základné otázky, ktoré môžete mať o internete a o tom, ako sa používa. Keď skončíte, budete dobre vedieť, ako funguje internet, ako sa pripojiť k internetu a ako prezerať web.

Čo je to internet? Internet je globálna sieť miliárd počítačov a iných elektronických zariadení. Prostredníctvom internetu je možné pristupovať takmer k akýmkoľvek informáciám, komunikovať s kýmkoľvek iným na svete a robiť oveľa viac. Môžete to urobiť pripojením počítača na internet, ktorý sa potom stáva online. Keď niekto povie, že počítač je online, je to len ďalší spôsob, ako povedať, že je pripojený k Internetu. Počítač sa bezdrôtovo pripája k internetu.

Čo je to web? World Wide Web – zvyčajne nazývaný skrátene web – je zbierka rôznych webových stránok, ku ktorým máte prístup cez internet. Webová stránka je tvorená súvisiacim textom, obrázkami a inými zdrojmi. Webové stránky sa môžu podobať iným formám ako sú napríklad novinové články alebo televízne programy alebo môžu byť interaktívne spôsobom, ktorý je jedinečný pre počítače.

Účelom webových stránok môže byť takmer čokoľvek: spravodajská platforma, reklama, online knižnica, fórum na zdieľanie obrázkov alebo vzdelávacie stránky! Po pripojení k internetu máte prístup k webovým stránkam a ich prezeranie môžete uskutočniť pomocou typu aplikácie nazývanej webový prehliadač. Majte na pamäti, že samotný webový prehliadač nie je internet; Iba zobrazuje webové stránky, ktoré sú uložené na internete.

Ako funguje internet? V tomto okamihu Vás možno zaujíma, ako vlastne internet funguje? Presná odpoveď je dosť komplikovaná a chvíľu toto vysvetlenie trvá. Namiesto toho sa pozrime na niektoré z najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť. Je dôležité uvedomiť si, že internet je globálna sieť fyzických káblov, ktorá môže obsahovať medené, televízne a optické káble. Dokonca aj bezdrôtové pripojenia, ako Wi-Fi a 3G/4G, sa spoliehajú na tieto fyzické káble na prístup na internet.

Keď navštívite webovú lokalitu, pošle počítač požiadavku cez tieto káble na server. Server je miesto, kde sú uložené webové stránky a funguje podobne ako pevný disk Vášho počítača. Po doručení žiadosti server načíta web a odošle správne dáta späť do Vášho počítača. Je úžasné, že sa to všetko stane len v priebehu niekoľko sekúnd! Pre bežného užívateľa je takmer nemožné zistiť, že sa nejaké dáta vôbec z nejakého servera sťahujú, tak rýchlo prebieha tento proces v súčasnosti.

Jednou z najlepších funkcií internetu je schopnosť komunikovať takmer okamžite s každým človekom na svete. E-mail je jedným z najstarších a najuniverzálnejších spôsobov, ako komunikovať a zdieľať informácie na internete a miliardy ľudí ho dodnes používajú. Sociálne médiá umožňujú ľuďom komunikovať rôznymi spôsobmi a vytvárať komunity online.

Existuje veľa ďalších vecí, ktoré môžete urobiť na internete. Existujú tisíce spôsobov, ako držať krok s novinkami alebo nakupovať niečo online. Môžete platiť účty, spravovať svoje bankové účty, stretávať sa s novými ľuďmi, pozerať sa na televíziu alebo učiť sa nové zručnosti. Môžete sa naučiť alebo urobiť online takmer čokoľvek.