Ak ste niekedy mali pocit, že Vaša banka vám naúčtuje niečo a vy ste to o tom nevedeli, tak tento článok je práve pre Vás. Ponúkame Vám prehľad o najbežnejších poplatkoch, ktoré banky účtujú, a tipy, ako sa im treba vyhnúť.

Najbežnejším poplatkom je poplatok za údržbu účtu a minimálneho zostatku. Mnohé banky účtujú poplatky za vedenie hlavných alebo sporiacich účtov. Môžete sa tomu vyhnúť? Banky sa často vzdávajú poplatku, ak si ponecháte na svojom účte minimálnu sumu alebo splníte iné požiadavky, ako napríklad prepojenie úsporných účtov alebo istú minimálnu sumu, ktorú zaplatíte kreditnou alebo debetnou kartou. Niektoré banky môžu požadovať minimálny zostatok a môžu Vám účtovať poplatok, ak klesnete pod neho.

Používanie bankomatov, ktoré nie sú vedené Vašou bankou, môže viesť k poplatkom od poskytovateľa bankomatu a Vašej banky. Koľko zaplatíte? Pre jednu transakciu by ste mohli platiť až 4 eura. Takže radšej si vyberajte len s bankomatov Vašej banky, kde sú výbery zadarmo alebo aspoň lacnejšie. Pozrite si Vašu zmluvu a obchodné podmienky a cenník banky, aby ste sa dozvedeli presnú výšku týchto poplatkov. Mnoho bánk ponúka aplikácie, ktoré Vám hovoria, kde nájdete bankomat bez poplatkov (prestamos urgentes online).

Pokrytie alebo ochrana cez kontokorentné platby umožňuje nákupy – za poplatok – aj keď na svojom bežnom účte nemáte dostatok finančných prostriedkov. Vaša banka môže tiež ponúkať kontokorentnú ochranu, v ktorej peniaze prichádzajú z prepojeného sporiaceho účtu, kreditnej karty, druhého bežného účtu alebo úveru na krytie prečerpania. Často je tento poplatok nižší ako poplatok za krytie kontokorentného účtu. Vyskúšajte upozornenia, ktoré si môžete v mnohých bankách nastaviť, ak sa zostatok na Vašom účte dostane pod určitú sumu, aby ste tak zabránili prečerpaniu.

Ak uskutočníte nákup alebo inú transakciu, ktorá presahuje sumu na Vašom účte a nevybrali ste si program prečerpania alebo kontokorentný účet, banka môže vymáhať poplatok alebo transakciu odmietnuť a vrátiť Vám peniaze bez zaplatenia danej transakcie. Mnohé banky obmedzujú počet mesačných výberov, ktoré môžete uskutočniť z niektorých účtov – zvyčajne zo sporiacich alebo peňažných účtov. Po určitom čísle môže Vaša banka účtovať poplatky. Ich výška sa môže líšiť, od pár centov až po niekoľko desiatok eur za veľké transakcie. Nepoužívajte svoj sporiaci účet na každodenné výbery a platbu – použite namiesto toho bežný účet, na ktorý Vám napríklad chodí aj Váš príjem.

Bankový prevod môže byť najlepší spôsob, ako rýchlo posielať peniaze. Za túto službu však často účtujú banky aj malý poplatok. Nie je nezvyčajné zaplatiť 5 alebo viac eur za domáce prevody a za odoslanie peňazí do zahraničia môžete zaplatiť až 30 eur alebo viac. Pri niektorých oficiálnych transakciách, ako je vyplatenie úveru, môže byť podľa cenníku Vašej banky prevod bezplatný. Ak tomu tak nie je, skúste použiť iné spôsoby prevodu, pomocou online bankovníctva alebo osobného prevodu prostredníctvom aplikácie banky. Posledný poplatok, ktorý si spomenieme, je poplatok za zrušenie účtu. Niektoré banky vyžadujú, aby ste si udržali účet otvorený počas určitého obdobia alebo inak budete poplatku za skoré uzatvorenie účtu. Môže to byť poplatok až do výšky 20 eur. Zvyčajne si musíte účet pred zrušením nechať až 180 dní, aby ste sa vyhli poplatku (rapidos24.mx).